Saopštenje 7

Zakon o radu i Kolektivni ugovor – Biblija za Strukovni Sindikat RUV RTV

Ustav i Zakon( u svim pojavnim oblicima) – Biblija za Vladu Republike Srbije

Strukovni sindikat RUV RTV je u više navrata, sistematično, poštujući slovo Zakona, ukazivao na nezavidan položaj RUV RTV u sferi medijskog prostora kao i na katastrofalan finansijski status RUV RTV i nadasve zabrinjavajući nivo isplaćenih zarada većine zaposlenih.

Upućeni su dopisi na adrese svih relevantnih faktora društveno-političkog života, Vlada Republike Srbije, Predsednik Republike Srbije, Premijer Vlade Republike Srbije, prvi podpredsednik Vlade Repulike Srbije, resorna ministarstva, organi Pokrajine Vojvodine, Nacionalni saveti manjinskih zajednica.

Strukovni sindikat RUV RTV traži od Vlade Republike Srbije ravnopravan tretman za oba javna servisa, Republički javni servis RTS i Pokrajinski javni servis RTV, obezbeđivanje finansijskih sredstava koja omogućavaju normalno funkcionisanje u periodu do Zakonom određenog načina finansiranja.

Trenutna situacija gde je odobrena finansijska pomoć samo Republičkom javnom servisu unela je nemir i nespokojstvo među zaposlene u Pokrajinskom javnom servisu.

Strukovni sindikat RUV RTV smatra da je nedopustiv i zakonski neodrživ princip različitog tretmana Javnih servisa.

U razgovoru sa generalnim direktorom RUV RTV, dobili smo obećavajuće naznake rešavanja loše finansijske situacije u kojoj se RUV RTV trenutno nalazi.

Ozbiljan pristup Poslodavca rešavanju finansijske krize uz stalni pritisak Strukovnog sindikata RUV RTV počinju da daju rezultate.

U toku meseca septembra 2013 godine isplate zarada zaposlenih u RUV RTV bi trebalo da stignu dinamiku isplata zarada u RTS-u.

Uz saradnju sa predstavnicima EU zadužene za razvoj medija radi se i na rešavanju ostalih problema koji opterećuju normalno funkcionisanje RUV RTV.

Od menadžmenta RUV RTV očekujemo unutrašnju konsolidaciju javnog servisa, finansijsku disciplinu i efikasniji rad.

Novi Sad, 02.09.2013. predsednik Strukovnog sindikata

Mijaz Čivović